Dwudziestolecie: sztuka wobec faszyzmu. Dyskusja

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 6 marca 2019
Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Departament Obecności zapraszają na spotkanie „Dwudziestolecie: sztuka wobec faszyzmu”, które zainauguruje nowy cykl Departamentu zatytułowany "Poetic Justice: poetycki wymiar sprawiedliwości".

Spotkanie odbędzie się 6 marca 2019 o godzinie 18:00 w przestrzeni Muzeum przy ulicy Pańskiej 3.

Punktem wyjścia do spotkania, w którym udział wezmą Krystyna Duniec, Joanna Tokarska-Bakir, Joanna Ostrowska i Kaja Puto, jest książka Krystyny Duniec “Dwudziestolecie. Przedstawienia” będąca próbą opowiedzenia historii dwudziestolecia międzywojennego w Polsce przez przedstawienia – teatralne a także przedstawienia życia publicznego we wszelkich jego przejawach: w sztuce, polityce, życiu społecznym, obyczajach.

Diagnozując najważniejsze kwestie społeczne i polityczne epoki postaramy się potraktować książkę jako soczewkę do aktualnych przemian i form oporu wobec współczesnych antagonizmów w przestrzeni publicznej.

Spotkanie jest częścią całorocznego cyklu dyskusji pod nazwą “Poetic Justice: poetycki wymiar sprawiedliwości”, któremu towarzyszyć będą indywidualne prezentacje i spotkania postaci z pola kultury z aktywistkami i aktywistami.

Wspólnie z poetką Eileen Myles, pisarką Rebecką Solnit, komentatorkami życia społecznego Ash Sarkar, Agatą Pyzik i Kają Puto, badaczkami Joanną Ostrowską, Krystyną Duniec, Joanną Tokarską-Bakir, oraz artystkami Irminą Rusicką, Alex Freiheit i Metahaven poszukamy nowych – czasem lirycznych i afektywnych – języków krytycznych oraz kanonów estetycznych o aktualnym znaczeniu politycznym. Okazją do tych spotkań, a jednocześnie ich kulminacją będzie wrześniowa wystawa w Muzeum nad Wisłą badająca zaangażowanie artystów w walkę przeciwko różnym przejawom faszyzmu na przestrzeni ostatnich 90 lat.

Więcej informacji na temat spotkania znajduje się na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz wydarzeniu na Facebooku.