Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojny im. Józefa Rotblata

Generator Malta, Poznań 21-24 czerwca 2019
Artyści Jarosław Kozakiewicz i Krzysztof Wodiczko mówią wprost: „Wojny muszą zostać obalone”. Gry wojenne, łuki triumfalne, monumenty upamiętniające poległych, powszechna fascynacja bronią, pistolety-zabawki, rekonstrukcje bitew podtrzymują wszechobecną kulturę wojny. W jaki sposób sztuka może przyczynić się do przeobrażenia jej w kulturę budowania pokoju? Jak odmieniać zastygłe, wojenne pomniki w dynamiczną, zmieniającą rzeczywistość przestrzeń do wypracowywania pokoju? Projekt instytutu jest na te pytania odpowiedzią.

Tradycyjne sposoby kultywowania pamięci o ofiarach wojen udowodniły w historii swoją nieskuteczność w zapobieganiu ich powtórkom. Musimy rozwijać nową kulturę, która przyciągnie młode pokolenia – kulturę konfliktu bez przemocy. Celem Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojny im. Józefa Rotblata jest rozwijanie świadomości publicznej i społecznego uczestnictwa w budowaniu kultury pokoju, prowadzenia oraz rozstrzygania sporów bez konfliktów zbrojnych, zmierzającego do powszechnego zniesienia wojny.

Do hasła: „Nigdy nie zapomnimy!” dołączmy nowe: „Zakończmy powtarzanie się wojen!” i „Połączmy siły, aby wojny i wojenne cierpienia odeszły bezpowrotnie w przeszłość!”.

Głównym zadaniem Instytutu jest stworzenie kulturalnych i edukacyjnych podstaw dla przyszłości wolnej od wojen. Jest to złożone zadanie interdyscyplinarne, międzykulturowe i w najszerszym sensie pedagogiczne. By uwzględnić tę złożoność, programy i metodologie Instytutu muszą być nakierowane na badania praktyczne i teoretyczne: filozoficzne, społeczno-psychologiczne, prawne, związane z mediami i technologią, a zarazem na inicjowanie i praktyczne wspieranie proaktywnych projektów: kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych.

Jarosław Kozakiewicz, Krzysztof Wodiczko

 

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej Festiwalu Malta.