Pedagogie empatyczne
Pluralistyczny organizm przeciwko faszyzmowi
Wiele modeli pedagogiki zrodziło się z potrzeby walki z faszyzmem oraz z nadziei na możliwość emancypacji. Zarówno w krajach globalnego Południa, jak i na Północy myśliciele, nauczyciele, artyści i aktywiści różnych płci widzieli i widzą w praktykach edukacyjnych przestrzeń dla zaangażowania społecznego i politycznego oraz szansę na duchowe wyzwolenie. Jednak gdy nowe modele edukacji zaczyna wprowadzać administracja rządowa lub instytucje prywatne, można zadać sobie pytanie, czy owe nowe radykalne rozwiązania są w stanie zafunkcjonować w instytucjach kulturalnych zależnych od ośrodków faktycznej władzy. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zaproponować rozwiązania alternatywne wobec status quo i przemyśleć misję instytucji kultury przyszłości, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Międzynarodowa Sieć Pedagogik Empatycznych [Red de Pedagogias Empaticas] organizują długoterminowy projekt poświęcony radykalnym metodom pedagogicznym. Cykl wydarzeń (w tym międzynarodowe seminarium Re–Directing: East w 2020 roku) ma umożliwić nawiązanie dialogu między badaczkami i praktyczkami z różnych krajów oraz zbudowanie wspólnych ram konceptualnych i form współpracy, które mogą posłużyć przemyśleniu na nowo celów i zastosowań współczesnej radykalnej pedagogiki.
Rozmowy i warsztaty będą prowadzone w języku angielskim. Udział w warsztatach jest możliwy po uprzednim wysłaniu, najpóźniej do 13/10/2019, maila na adres residencies@u–jazdowski.pl (prosimy o wpisanie Radical Pedagogies w tytule) z krótkim listem motywacyjnym i informacją o sobie.
Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w wydarzeniu na Facebooku.