Słownik. Otwarte warsztaty z syryjską poetką Kholoud Charaf

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK Najbliższe warsztaty odbędą się 11 maja
Mówi się, że opanowanie tysiąca słów w danym języku pozwala na swobodne porozumiewanie się. Podczas warsztatów chcemy wspólnie wybierać ważne, ciekawe i piękne wyrazy, które złożą się na ilustrowany Słownik polsko-arabski.

Biblioteka MOCAK-u współpracuje z Kholoud Charaf, syryjską poetką, krytyczką sztuki i publicystką, która przebywa w Krakowie jako stypendystka programu ICORN – Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia dla pisarek i pisarzy, którzy z powodu prześladowań nie mogą żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie.

Kholoud Charaf po ukończeniu medycyny na Uniwersytecie w Damaszku pracowała jako technik medyczny. Podjęła studia literaturoznawcze, które przerwał wybuch wojny domowej w Syrii. Jako pomoc medyczna w kobiecym więzieniu w Al-Suwaydzie była świadkiem wielokrotnego łamania praw człowieka. Za próby ujawnienia tych procederów spotkała się z groźbami ze strony władzy. W Syrii angażowała się w pomoc dla ofiar, uczyła też dzieci pozbawione przez wojnę dostępu do edukacji. W 2016 roku ukazał się jej debiutancki tom Resztki motyla. Twórczość Charaf została uhonorowana wieloma wyróżnieniami, w tym najważniejszą nagrodą arabskiego świata literackiego – Ibn Battuta Prize. Podczas pobytu w Krakowie, który potrwa do 2019 roku, pisarka zamierza poświęcić się pracy nad drugą książką poetycką oraz prozą dokumentującą sytuację w Syrii.

Na warsztaty zapraszamy osoby w każdym wieku. Rozmowa będzie się toczyć w języku angielskim, w razie potrzeby Muzeum zapewnia tłumaczenie na polski. Wstęp 1 zł.

Więcej informacji o spotkaniu znajduje się na stronie internetowej MOCAK-u.