To Be Real

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa pierwsze wydarzenie w ramach cyklu odbędzie się 27 kwietnia 2019
To Be Real, performatywno-muzyczny program U–jazdowskiego, przygląda się kulturze klubowej i jej emancypacyjnemu potencjałowi, bada związki polityki, życia nocnego i sztuki współczesnej od queerowych korzeni tanecznej muzyki elektronicznej w latach 70. XX wieku po niedawne techno-protesty na ulicach światowych metropolii. Czym jest taniec dla wolności i dlaczego teraz potrzebujemy go bardziej niż kiedykolwiek?

Przeszłość kultury klubowej można postrzegać jako historię budowania wspólnoty opartej na radykalnej akceptacji inności oraz testowaniu relacji odmiennych od tych związanych z ideologią dominującą w normatywnych społeczeństwach. Dzisiaj artyści, DJ-e, producenci, organizatorzy zaangażowani w klubowy aktywizm dążą nie tylko do przekształcenia sceny klubowej w bezpieczne miejsce, zwalczając seksizm, rasizm, trans- czy homofobię na imprezach i w samych jej strukturach, ale również do wykorzystania jej jako narzędzia politycznej mobilizacji i oporu.

To Be Real powstaje w ramach Roku Antyfaszystowskiego, upamiętnia też przypadającą na 28 czerwca 50. rocznicę zamieszek w Stonewall Inn, kiedy to bywalcy i bywalczynie popularnego wśród społeczności LGBTQ baru w nowojorskim Greenwich Village stawili opór homofobicznej przemocy. Projekt będzie się składał z trzech wydarzeń, tworzonych przez trzy zespoły artystów. Część performatywną zamknie program dyskursywny – warsztaty, spotkania i dyskusje – który zaplanowany jest na wiosnę 2020 roku.

Przy pierwszej edycji To Be Real współpracować będą: Simon Asencio, artysta działający na przecięciu sztuk wizualnych i performatywnych, choreografka Marta Ziółek i DJ-ka Facheroia (Zoi Michailova). Podczas trzytygodniowej rezydencji stworzą wydarzenie, w którego centrum znajdą się ciała tańczące wspólnie do muzyki elektronicznej. Przestrzenie instytucji sztuki zamienią się w taneczny parkiet, zgodnie z tradycją Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie w latach 90. odbywały się warszawskie rave’y.

Więcej informacji na temat cyklu znajduje się na stronie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz wydarzeniu na Facebooku.