Za waszą i naszą
Prace odwołują się do patriotycznego hasła „Za wolność naszą i waszą” powstałego w okresie walk Polski o niepodległość. W latach trzydziestych dwudziestego wieku za waszą i naszą wolność walczyli w Hiszpanii Dąbrowszczacy, polskie brygady stojące po stronie republikańskiej w wojnie z hiszpańskimi faszystami. Biorące udział w akcji artystki i artyści to hasło aktualizują i uzupełniają o nowe idee i wartości, kluczowe dla rozwiązania obecnego kryzysu społecznego i stawienia czoła katastrofie klimatycznej. W roku 2020 wasze i nasze są miłość, radość, zdrowie, prawa człowieka, godność, solidarność międzyludzka i międzygatunkowa, troska o siebie nawzajem i środowisko.
Akcja jest odpowiedzią na coroczny Marsz Niepodległości, który 11 listopada przejedzie przez Warszawę. Nie jest on świętem wszystkich obywatelek i obywateli, tylko festiwalem agresywnego nacjonalizmu, współorganizowanym przez środowiska neofaszystowskie. Tegoroczny Marsz ma odbyć się pod ksenofobicznym sloganem „nasza cywilizacja, nasze zasady”. Slogany i banery Marszu ociekają uwielbieniem dla przemocy, nietolerancją, homofobią, rasizmem, seksizmem, autorytaryzmem i religijnym fundamentalizmem. Nie ma na to naszej zgody. Dlatego plakaty i animacje stworzone w ramach akcji Za waszą i naszą propagują zupełnie inną wizję wspólnoty, opartej na solidarności, empatii, trosce i otwartości.
Plakaty i animacje będą prezentowane w dniach 9-15 listopada na ekranach w przejściu stacji metra Świętokrzyska oraz wybranych ekspozytorach w centrum Warszawy (Mapa). Wszystkie projekty są udostępnione na licencji CC. Możecie je pobrać poniżej. Zachęcamy wszystkich do ich pobierania i używania.
Autorki i autorzy projektów: Olga Dziubak & Marta Krysińska, Michał Frydrych, Kaja Gliwa, Małgorzata Gurowska & Agata Szydłowska, Grzegorz Jarzynowski, Zofia Kofta, Mateusz Kowalczyk & Weronika Zalewska, Magdalena Kreis & Michał Szota, Paulina Mirowska, SENNA kolektyw (Piotr Jakoweńko, Sebastian Kucharuk, Natalia Romik).
Działanie Za waszą i naszą zostało zrealizowane przez Rok Antyfaszystowski i Biennale Warszawa.