Interwał Pokoju
Trzonem plenerowego spektaklu Marty Jalowskiej jest rekonstrukcja przekazania społeczeństwu trzeciego na świecie (po Hiroszimie i Nowym Jorku) Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami w Parku Cytadela z 1986 roku. Tym razem bez użycia słowa „naród”. Pojęcie „narodu” niesie w sobie potencjał wojny, walki o tzw. swoje, a nie o wspólnotę. Umożliwia definiowanie wrogów i przyjaciół.
Jak bez słowa „naród” zabrzmi „Apel Pokoju do Narodów Świata”, jedyne kobiece wystąpienie, odczytane w 1986 roku przez 11-letnią Monikę Śron? Nawoływało do dbania o środowisko, o pokój na świecie, o rezygnację z użycia i rozwijania broni nuklearnej.
Odsłonięcie dzwonu odbędzie się 28 czerwca, sytuując „Interwał Pokoju” w ogniu rocznic. Mijają 63 lata od Poznańskiego Czerwca, 50 lat od wybuchu zamieszek w Stonewall, 105 lat od zamachu na Zofię von Chotek i jej męża Franciszka Ferdynanda Habsburga oraz 100 lat od podpisania traktatu wersalskiego, który rozpoczął kolejny dziejowy interwał pokoju, zakończony wybuchem II wojny światowej.
Od 2019 roku będzie to też rocznica przekazania społeczeństwu pierwszego na świecie Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Istotami. Niech społeczeństwo go używa, niech o niego dba, niech pozwoli mu brzmieć. Jest Wasz – zawsze był!
Marta Jalowska
Projekt jest częścią cyklu Tools for Peace / GENERATOR MALTA w ramach Malta Festival Poznań 2019. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej festiwalu oraz na Facebooku.