Neonazistowski terroryzm w Niemczech – Sprawa NSU
Nationalsozialistischer Untergrund (NSU) w latach 1999 – 2011 dokonało trzech zamachów bombowych, piętnaściu rozbojów oraz dziesięciu morderstw. Głównym motywem działania grupy były pobudki rasistowskie, a ich ofiarami zostały przede wszystkim osoby o imigranckich korzeniach.
Do roku 2011 grupa nie zostala demaskowana – nawet środowiska antyfaszystowskie nie były świadome jej istnienia – wyszło ono na jaw po samobójstwie dwóch jej członków. Warto podkreślić, że struktura NSU mogła działać na taką skalę tylko dzięki powiązaniom ze służbami państwowymi oraz dzięki rasizmowi szerzącemu się w szeregach policji i w niemieckim społeczeństwie.
Trwający w latach 2013-2018 proces sądowy przeciwko neonazistom działającym jako członkowie NSU nie doprowadził do rozwiązania tej struktury. Sam proces miał charakter pokazowy, jego głównym celem było uśpienie opinii publicznej. Do dzisiejszego dnia osoby, które wspierały NSU zakulisowo, nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Przede wszystkim rodziny ofiar, osoby, które przeżyły, oraz środowisko antyfaszystowskie walczą przeciwko blokowaniu rozwiązania sprawy przez organiny ścigania.
W czasie trwania procesu neonazistów_ek z NSU, ruch antyfaszystowski z Monachium zainicjował Kampanię „Kein Schlussstrich“ („Nie odpuszczamy“). W dniu ogłoszenia wyroku odbyły się demonstracje, w których uczestniczyło ponad 10.000 osób na terenie całych Niemiec. Rodziny ofiar, osoby, które przeżyły oraz ichrzecznicy_czki domagali_ły się wyjaśnienia przestępstw popełnionych przez NSU.
Prelekcja, na którą zapraszamy, prezentuje z antyfaszystowskiej perspektywy działania całego mechanizmu grupy NSU, przebieg procesu, jak również inne zagadnienia związane ze sprawą. Wykład poprowadzi Patrycja Kowalska, rzeczniczka prasowa Kampanii „Kein Schlussstrich“.