Widoczki
Patrycja Dołowy od 2011 roku zakopuje w wybranych miejscach przestrzeni miast małe obrazki – Widoczki. To nawiązanie do popularnej dziewczęcej zabawy z dzieciństwa polegającej na chowaniu „widoczków” lub „sekretów”, choć artystka robi to dzisiaj inaczej. W swoich działaniach performatywnych sporządza odlewy gipsowe części własnego ciała, pokrywa je emulsją fotograficzną, następnie naświetla pod powiększalnikiem fragmentami fotografii – tak jak fragmentami historii – i zakopuje w ziemi. Każdemu z widoczków towarzyszą urywki opowieści – tych przemilczanych, takich, które funkcjonowały tylko w czterech ścianach domów (lub nawet nie tam).
Wystawa fotografii Patrycji Dołowy dokumentujących działania artystyczne „Widoczki”, nawiązuje do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Patrycja Dołowy – artystka multimedialna, pisarka, działaczka społeczna.
Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych (2007), absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2002) i Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu (2005). Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i za granicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Autorka bloga Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała i sztuk teatralnych m.in. „Hideout/Kryjówka”, „Matki”, „Hindełe”, „Siostra Sztukmistrza”, współautorka książek. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Asylum Arts w Nowym Jorku, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha i wyróżnienia w Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt. W tym roku ukazała się jej książka pt. „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” (Czarne 2019). Więcej informacji na temat książki znajduje się na stronie internetowej wydawnictwa Czarne.
Więcej informacji na temat wystawy znajduje się na stronie internetowej Galerii Bielskiej BWA.