100 flag na 100-LECIE praw wyborczych Polek
Ideowym tłem „Marszu 100 FLAG” była interesująca sytuacja społeczna roku 2018 wygenerowana przez przypadająca setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Liczba obchodów, marszy, wydawnictw, wystaw, rekonstrukcji i innych inicjatyw tej rocznicy dotyczących opanowała sferę publiczną. Wszystko to traktowane było z wielką powagą.
Odwołując się do tej sytuacji, grupa warszawskich artystów powołała Kolektyw 100 FLAG, którego celem było przypomnienie o równie doniosłej, a wydawać by się mogło w tamtym momencie całkowicie zapomnianej, setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety – przypadającej 28 listopada 2018 roku. Zarówno nazwa jak i forma (marsz z flagami) inicjatywy miały być nieco ironicznym nawiązaniem do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Nadrzędną ideą Kolektywu 100 FLAG było założenie, by setną rocznicę zdobycia przez Polki praw wyborczych potraktować jako święto wszystkich: niezależnie od płci, poglądów, statusu społecznego, miejsca pochodzenia czy zamieszkania.
Artyści z Kolektywu 100 FLAG uznali, że najbardziej demokratyczną formą zaproszenia do współudziału będzie open call skierowany do wszystkich: każdej płci, grupy społecznej, każdej kreatywnej osoby, która identyfikowała się z projektem. „Flaga” była hasłem wywoławczym, skojarzeniem; nie oczekiwano żadnej określonej formy, zachęcając do puszczenia wodzy fantazji i stworzenia w pojedynkę bądź grupowo artefaktów odwołujących się do rocznicy. Liczba osób, która odpowiedziała na open call oraz wzięła udział w marszu przekroczyła wszelkie oczekiwania. W rezultacie do marca 2019 roku (flagi nadal powstają) powstało przeszło 220 flag stworzonych przez ponad 270 osób z całej Polski, a właściwie z całego świata m.in. z Kenii, Brazylii, Chin, Holandii i Niemiec.
Więcej informacji o wystawie i towarzyszących jej wydarzeniach znajduje się na stronie internetowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, fanpejdżu muzeum oraz na fanpejdżu kolektywu 100 FLAG.