Normality 1-X | pokaz filmu Hito Steyerl
Takie określenie maskuje fakt, że protest skierowany był przede wszystkim w stronę partii, której populistyczny program ma na celu zmobilizowanie autorytarnych i mizantropijnych uprzedzeń. Ponadto protesty te miały i mają na celu powstrzymanie „integracji popularnego rasizmu” (Steyerl) z głównym nurtem społecznym i politycznym, który również rośnie w siłę poza Austrią, w innych krajach.
To, co niektórzy określają jako normalne i akceptowane przez większość, czasami stanowi konkretne zagrożenie dla innych. Normalność 1–10 to seria krótkich esejów wideo, rejestrujących codzienną przemoc neofaszystowską jako główne narzędzie takiej właśnie „normalizacji”. W faktograficzny i nieustępliwy sposób Hito Steyerl prezentuje szczegółowy raport na temat rosnącej liczby antysemickich i rasistowskich ataków – na cmentarze, zabytki i ludzi — zarówno w Austrii, jak i w Niemczech. Wyważonym wizualnym językiem komentuje i zadaje pytania dotyczące struktur społecznych związanych z różnymi rodzajami przemocy i ich reprezentacją
Jednocześnie Steyerl przyjmuje jednoznaczne stanowisko polityczne: ważne jest, aby złamać cichą akceptację i oportunistyczną zgodę na rasistowską rzeczywistość. Normalność pokazuje również, w jaki sposób imigranci — z których wielu musiało opuścić swoje domy z powodu zaangażowania Europy w globalny kapitalizm — domagają się swoich praw i przypominają nam: „Wasze milczenie zachęca faszyzm, pokazuje faszystom, że wszystko jest w porządku”. (Thomas Korschil)
Po pokazie odbędzie się prezentacja projektu OSA i rozmowa z Bogną Stefańską. Prowadzenie: Stanisław Welbel.
Więcej informacji o pokazie znajduje się na stronie internetowej Zachęty oraz na Facebooku.